Harcerskie zakończenie roku

Chociaż czerwiec dopiero zaczął rozkwitać, a słońce postanowiło, że zacznie ogrzewać nas letnimi promieniami zuchy i harcerze z Hufca ZHP Żychlin spotkali się na ostatniej imprezie hufcowej przed nadchodzącym obozem. V Drużyna Starszoharcerska Rycerze okrągłego stołu wraz z Komendą Hufca przygotowała w ostatnią sobotę II Rajd Bzura.

Spotkanie w Żeronicach było nie tylko miejsce na podsumowanie pracy podczas mijającego roku harcerskiego. Była to również okazja do przypomnienia uczestnikom w jaki sposób przebiegały walki podczas rozgrywającej się na tych terenach bitwy nad Bzurą.

W ramach programu rajdu znalazło się miejsce zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych członków ZHP. Zuchy korzystały z ciepłej czerwcowej aury na trasie zuchowej, przygotowanej przez dh Katarzynę Żakietę oraz dh Małgorzatę Czarnecką. Zwycięzcami wcale niełatwej trasy okazały się zuchy z Gromady Zuchowej Leśne Zwierzęta z Szewc.

Członkowie drużyn harcerskich wyruszyli w bez mała 14 km trasę po okolicach Żeronic, pomagając polskim wojskom w obronie linii frontu. W tym roku postawiliśmy na dynamikę, kreatywność i świeże pomysły – komentuje komendant trasy harcerskiej, dh Bartłomiej Żakieta – Uczestnicy przekazywali tajne wiadomości, uciekali z zasadzek, transportowali rannych w okopach, a także gotowali posiłek dla nadchodzącego wojska. Jednym słowem w pełni zaangażowali się w nasze małe działania wojenne. Zwycięską drużyną okazała się 34. Drużyna Starszoharcerska Aldabra z Żychlina, która mimo mocnej konkurencji, pokazała, że żychlińscy harcerze są w świetnej kondycji.

To wspólne spotkanie i wspaniała zabawa było czymś niepowtarzalnym – mówi po ognisku komendant całego rajdu,pwd. Mateusz Janczewski – Choć w czerwcu spotkamy się już tylko podczas instruktorskiego zakończenia roku w Żychlinie, to mogę wszystkich zapewnić, że to co działo się w Żeronicach było tylko połową atrakcji i klimatu, którego zaznają uczestnicy tegorocznego obozu.

W ciągu ostatnich 10 miesięcy harcerze z całego hufca organizowali, a także brali udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. II Rajd Bzura w Żeronicach, który zakończył się przy wspólnym ognisku, okazał się wspaniałym uhonorowaniem pracy w ciągu całego mijającego roku harcerskiego.